ساعت: ۱۳:۰۸ منتشر شده در مورخ: بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 9955
نشنال اینترست مطرح کرد:
2
کشورهای غنی از نفت حاشیه خلیج فارس اگر بشار اسد در قدرت بماند هیچ کمکی به بازسازی سوریه نخواهند کرد. ایران نیز از لحاظ اقتصادی درگیری‌های خود را با دونالد ترامپ دارد و به نظر نمی‌رسد کمک چندانی باشد.

به گزارش سناباد نیوز، نشانه‌ها در جنگ سوریه حاکی از آن است که دولت جدید آمریکا تصمیم بر این گرفته است که تمام درگیری و جنگ سوریه را به همتای خود روسیه تحویل دهد تا برای همیشه به کار تروریست‌های داعش خاتمه دهد.

 

اما اگر آمریکا چنین کاری کند، پوتین با یک مشکل بزرگ مواجه خواهد بود و آن فراهم کردن پول لازم برای بازسازی کشور جنگ‌زده سوریه است. کشور سوریه نیازمند حدوداً یک تریلیون دلار برای مرمت و بازسازی است. به نظر نمی‌رسد که روسیه بتواند چنین پولی را فراهم آورد. کارشناسی‌ها نشان می‌دهد که در جنگ سوریه، خزانه‌داری روسیه از سال ۲۰۱۵، روزانه بیش از ۳ میلیون دلار هزینه کرده است.

 

نشریه آمریکایی نشنال اینترست با بیان این مطلب نوشت: کشورهای غنی از نفت حاشیه خلیج فارس اگر بشار اسد در قدرت بماند هیچ کمکی به بازسازی سوریه نخواهند کرد. ایران نیز از لحاظ اقتصادی درگیری‌های خود را با دونالد ترامپ دارد و به نظر نمی‌رسد کمک چندانی باشد.

 

کشور چین اما به نظر می‌رسد تمایل به پرداخت اکثر هزینه بازسازی کشور سوریه داشته باشد؛ به شرط اینکه انگیزه اقتصادی مناسبی برای چین در میان کشورهای نوظهور اقتصادی عضو بریکس به وجود آید. برزیل، هند، آفریقای جنوبی، روسیه و چین اعضای این گروه هستند.

 

کشور چین همچنین بارها بر راه‌حل مصالحه آمیز برای خاتمه دادن به درگیری‌های سوریه تأکید کرده است و مداخله خارجی برای سرنگونی رژیم بشار اسد را غیرقابل قبول خوانده است.

 

پکن تاکنون دو مرتبه از رأی خود در شورای امنیت سازمان ملل برای بی‌اثر کردن قطعنامه پیشنهادی فرانسه علیه دمشق که عربستان سعودی پشتیبان آن بود، استفاده کرده است.

 

روابط دوجانبه دو کشور سوریه و چین جدید نیست و به سال ۱۹۵۶ بازمی‌گردد، زمانی که مصر، سوریه اولین کشور عربی بود که جمهوری چین را به رسمیت شناخته و سفیر خود را به پکن فرستاد.

 

چین سرمایه‌گذاری سنگینی در صنعت نفت سوریه کرده و سهام زیادی از شرکت‌های بزرگ نفتی سوریه را خریداری کرده است. قرارداد مولتی میلیارد دلاری برای اکتشاف و توسعه میدان‌های نفتی سوریه همچنان پابرجاست، اما فعلاً به خاطر تحت تصرف بودن زمین‌ها توسط تروریست‌های داعش، این قرارداد میان چین و سوریه به حالت انجماد درآمده است.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:
ارسال نظر
نظرات