ساعت: ۰۸:۴۲ منتشر شده در مورخ: دی ۷ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 8907
یادداشت/ رضا خزائیان مقدم
1
به نظر می‌رسد ترکیه با این اقدام به دنبال کشاندن ناتو به جنگ سوریه باشد و با این استراتژی از موضع قدرت وارد شود.

به گزارش سناباد نیوز، مذاکرات صلح سوریه در مسکو با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران شکل گرفت و عربستان سعودی از این مذاکرات کنار گذاشته شد. ترکیه از موضع ضعف داخلی به دلیل حملات تروریستی و پیامدهای پساکودتا مجبور به کنار گذاشتن حمایت از تروریست هایی شد که از سال ۲۰۰۶ تحت پشتیبانی آنکارا در سوریه می جنگیدند. اکنون ترکیه راه حل صلح در سوریه را نابودی داعش و جبهه النصره می خواند.

ترکیه در حال حاضر وارد جنگ با داعش در الباب در شمال حلب شده است. با وجود اینکه این کشور از قدرت نظامی خوبی برخوردار است، اما آنکارا از ناتو درخواست پشتیبانی هوایی در این جنگ کرده است.

به نظر می رسد ترکیه با این اقدام به دنبال کشاندن ناتو به جنگ سوریه باشدو با این استراتژی از موضع قدرت وارد شود.

ورود جت های جنگنده روسیه به الباب برای کمک به ترکیه نیز می تواند راهکار استراتژیک مسکو در مقابل درخواست ترکیه از ناتو باشد.

از طرف دیگر، حضور نظامی ترکیه در شمال حلب پیش درآمدی است برای حمله به تروریست ها در رقه سوریه. آنکارا با کشاندن ناتو به جنگ سوریه می تواند با قدرت در رقه ظاهر شود و نقش کُردها در این نبرد را کمرنگ نماید.

مذاکرات صلح سوریه در کشور قزاقستان با حضور معارضان سوری برگزار خواهد شد، اما این مذاکرات تنها در شرایطی به نتیجه خواهد رسید که عربستان سعودی و قطر درست از حمایت معارضان در سوریه بردارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
ارسال نظر
نظرات